Styl skandynawski

Styl skandynawski to w ostatnim czasie bardzo modny styl, który jest z powodzeniem wykorzystywany w domach, mieszkaniach czy loftach. Charakteryzuje się zastosowaniem jasnych barw, a główną rolę odgrywa tutaj zdecydowanie kolor biały. Styl skandynawski jest czysty i prosty, w aranżacjach o tym stylu łatwo zachować porządek i harmonię. Nie dziwi więc fakt, że zyskał dużą popularność i jego dobra sława wciąż nie przemija. Jest to również spowodowane ogromną popularnością jednej z sieci sklepów pochodzenia skandynawskiego, w której meble i dodatki do mieszkania są tanie i łatwe do samodzielnego montażu. Jak zaaranżować mieszkanie w stylu skandynawskim?

Jasno i przejrzyście

Mieszkania zaaranżowane w stylu skandynawskim są przede wszystkim proste. Na próżno szukać w nich błyszczących i połyskujących elementów dekoracyjnych. Kolorami, które zdecydowanie dominują, jest biel i odcienie szarego. Dużą rolę odgrywa tutaj również drewno, im bardziej naturalne i nieprzetworzone, tym lepsze. Oczywiście ceny wykonanych z drewna mebli nie są najniższe, dlatego też na rynku dostępnych jest wiele mebli, które częściowo pokryte są naturalnym drewnem, natomiast całość wykonana jest ze sklejki lub innego tworzywa. Nie sprawia to jednak, że meble są mniej ładne i nie będą pasowały do stylu skandynawskiego. Jeżeli mamy możliwość, warto zainwestować w wykonane z drewna dodatki jak na przykład drewniane lampiony czy stół w jadalni bądź też blat kuchenny. Czasem tak niewiele, może zrobić tak wiele, jeżeli chodzi o podkreślenie aranżacji wnętrza.

Oświetlenie

W skandynawskich aranżacjach ważna jest gra światłem. W mniejszym stopniu wykorzystuje się tutaj bogato zdobione żyrandole, częściej można zauważyć klosze wykonane z papieru czy metalu. Istotna jest przede wszystkim prostota. Co ciekawe, bardzo często wykorzystuje się lampki podłogowe na wysokiej nóżce z możliwością regulacji. Taka lampa umieszczona w salonie w pobliżu kanapy czy fotela sprawi, że światło będzie lekko przytłumione, przez co uzyskamy w pomieszczeniu romantyczny klimat. Aranżując mieszkanie w takim stylu, warto również zastosować świece, których delikatne, ciepłe światło podkreśli charakter całego stylu skandynawskiego. Kraje skandynawskie słyną z tego, że jest tam nieco niższa temperatura i nieodłącznym elementem każdego domu jest kominek. Jeżeli mamy taką możliwość, to warto mieć kominek w zaciszu własnego domu, nawet jeżeli będzie to tylko kominek dekoracyjny.

Styl skandynawski
Oceń ten post