Styl prowansalski

Dom to miejsce, w którym powinniśmy się czuć przede wszystkim bezpiecznie. Własna strefa komfortu z dala od reszty świata, to azyl, który powinien nam się podobać i wprawiać nas w fantastyczny i błogi nastrój. To, co nas otacza, ma bezpośredni wpływ na nasze życie. Warto zaaranżować mieszkanie tak, by zarówno kolory, jak i wzornictwo odzwierciedlały indywidualne upodobania. Jeżeli finalna aranżacja będzie pracą projektanta, w którą nie mieliśmy żadnego wkładu, może okazać się, że wnętrza, choć nowoczesne i ładne, nie przypadną nam do gustu. Ciekawym stylem jest z całą pewnością styl prowansalski. Czym się charakteryzuje?

Kolory i surowce

Styl prowansalski charakteryzuje się przede wszystkim ciepłą kolorystyką. Kolor beżowy i brązowy zdecydowanie dominują w tego typu wnętrzach. Meble najczęściej wykonane są z bielonego drewna bądź też z drewna naturalnego, nieprzetworzonego. Puszyste poduszki pokryte lnianymi poszewkami i białe ręcznie tkane serwetki oraz obrusy na stole czy stoliku kawowym tworzą niesamowity, sielski klimat. Najlepszą dekoracją w salonie czy pokoju dziennym będą świeżo zebrane, polne kwiaty, których zapach będzie rozchodził się po całym domu. Również charakterystyczną rośliną dla stylu prowansalskiego będzie lawenda. Wszelkiego rodzaju zioła doniczkowe i suszone, umieszczone w kuchni, przybliżą mieszkańców domu do natury.

Drewno

Im bardziej naturalnie, tym lepiej, dlatego też, jeżeli decydujemy się na ten właśnie styl, istotnym jest fakt, że aranżacja takich wnętrz będzie nieco bardziej kosztowna. Naturalne drewno nie należy do najtańszych, natomiast warto wykonać w domu zarówno drewniane podłogi, jak i wszystkie meble, drzwi czy dekoracje. Ciekawym rozwiązaniem do prowansalskich wnętrz mogą okazać się niecodzienne fotele czy hamaki wykonane z rattanu. Jak wygląda taki fotel? Na specjalnie przygotowanym stelażu przymocowany jest wiklinowy lub rattanowy kosz w kształcie jajka, lub kuli. W miejscu siedziska umieszczona jest poduszka. Taki fotel sprawi, że wnętrze, choć bardzo klasyczne, zyska na wygodzie i będzie się ciekawie prezentować. Co, jeżeli chodzi o ściany? Dekoracje ścienne w przypadku stylu prowansalskiego to między innymi lustro umieszczone w drewnianej ramie, obrazy z pejzażami czy roślinami bądź też oświetlenie, jak na przykład lampki naścienne. Aranżacja mieszkania w stylu prowansalskim wymaga nakładów pracy i sporych funduszy, natomiast jest to inwestycja warta swej ceny.

Styl prowansalski
Oceń ten post