Płytki, panele czy drewno?

Zakup mieszkania to ogromne przedsięwzięcie. Kiedy już wybierzemy interesujące nas mieszkanie, załatwimy wszelkiego rodzaju formalności notarialne oraz bankowe, przychodzi czas, w którym najbardziej istotnym elementem jest wykończenie mieszkania. Najczęściej mieszkanie kupuje się w stanie deweloperskim. Znaczy to mniej więcej tyle, że mieszkanie jest wewnątrz puste, ma jedynie dociągniętą kanalizację i przygotowane wszystkie rury niezbędne do instalacji armatury łazienkowej, zamontowana jest elektryka oraz grzejniki. Co ważne mieszkanie oczywiście jest wyposażone również w okna i drzwi oraz bardzo często ma już wykończony na zewnątrz balkon. Oprócz tego mieszkanie jest puste i aby w nim zamieszkać, należy najpierw zaaranżować je wewnątrz. Od czego zacząć? Przede wszystkim warto rozpocząć prace od powierzchni płaskich, czyli od podłóg.

 

Panele

Są bardzo łatwe w montażu i wygodne w użytkowaniu. Mowa rzecz jasna o panelach. Specjalne płyty z bocznymi żłobieniami, dzięki którym panele łatwo się na siebie nakładają i tworzą estetyczną i trwałą całość. Panele są tanie i wygodne, a montaż możemy wykonać sami w domu, dlatego też bardzo wiele osób, które remontują czy wykańczają swoje mieszkanie, zaopatrują się właśnie w panele. Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest nie tylko szybkość wykonania całej podłogi oraz cena, ale również ogromny wybór różnorakich wzorów i kolorów paneli, dzięki czemu każdy może wybrać dokładnie taki wzór, jak najbardziej mu odpowiada i pasuje do stylistyki mieszkania.

Drewno

Dawniej najmodniejszym i najtrwalszym surowcem wykorzystywanym do wykończenia podłogi było drewno. Drewniane parkiety można zobaczyć w wielu domach, ponieważ tak szlachetny surowiec, nienależący przecież do najtańszych, szkoda ściągać z podłogi pod wpływem mody, mimo iż nic złego się z nim nie dzieje. Systematyczne pastowanie parkietu i cyklinowanie raz na jakiś czas, pozwala zachować na wiele lat piękny wygląd drewna. Czy obecnie drewno jest często wybierane w aranżacjach wnętrz? Moda na ekologiczny styl życia i wykorzystywanie surowców w jak najmniejszym stopniu przetworzonych sprawia, że coraz więcej osób wykańczając mieszkanie, decyduje się na drewnianą podłogę w swoim mieszkaniu.

Płytki

Wykorzystywane najczęściej w łazience i kuchni, natomiast coraz częściej stosowane również w innych częściach domu. Płytki, bo i nich mowa, to trwały surowiec o gładkiej lub chropowatej i wodoodpornej powierzchni, które nie tylko są użyteczne, ale również pięknie się prezentują. Płytki w łazience chronią ściany przed wilgocią i są łatwe w utrzymaniu czystości, natomiast ogromnym minusem tego typu rozwiązania jest ogrom pracy i umiejętności, jakie są niezbędne podczas montażu płytek zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Plusem natomiast jest ich ogromna trwałość, dzięki czemu płytki raz zamontowane, posłużą w mieszkaniu przez wiele, wiele lat. Coraz częściej płytki są montowane również w salonie czy sypialni. Wprowadzenie do sprzedaży płytek o wymiarach i fakturze drewna czy paneli sprawia, że płytki w salonie prezentują się bardzo ładnie, natomiast można je łatwo przetrzeć, odkurzyć i ich wygląd przez lata praktycznie się nie zmieni.

Płytki, panele czy drewno?
Oceń ten post