Piwnica- jak zaaranżować?

Decydując się na budowę czy zakup domu, prawdopodobnie zyskamy dodatkowe pomieszczenie, którego bylibyśmy pozbawieni, kupując mieszkanie. Jest to piwnica. Pomieszczenia usytuowane bezpośrednio pod częścią mieszkalną, czyli parterem, to idealne miejsce na garaż, pracownię czy spiżarnię. To, jak zaaranżujemy piwnicę, zależy od każdego indywidualnie. Wiele osób zostawia tę przestrzeń wolną, przeznaczoną jedynie na przedmioty niekoniecznie potrzebne w danej chwili, które są w niej przetrzymywane i czkają na swój czas w przyszłości. Bardzo często w piwnicy mamy kotłownię z piecem zapewniającym ciepło w całym domu, często jest to również miejsce do trzymania sprzętów do naprawy instalacji domowych. W jaki sposób zaaranżować piwnicę, by było to miejsce użyteczne?

Spiżarnia

Przetwory domowe przywołują we wspomnieniach smaki dzieciństwa. Fakt, że sklepy są bardzo dobrze zaopatrzone w przetwory, sprawia, że coraz mniej osób decyduje się na robienie własnych przetworów z owoców i warzyw wyhodowanych we własnym ogrodzie. Warto jednak rozpocząć masową, domową produkcję, natomiast w piwnicy stworzyć miejsce idealne do przechowywania własnoręcznych wyrobów. Rzędy półek ściennych umieszczonych w chłodnej piwnicy będą miejscem idealnym na przetwory, które wytrzymają w niej wiele miesięcy. Spiżarnia w piwnicy to również idealna przestrzeń do przechowywania suchych produktów i półproduktów spożywczych. Jedzenie z długim terminem przydatności do spożycia dostępne zawsze pod ręką pozwoli na stworzenie smacznego posiłku spontanicznie i bez konieczności robienia wielkich zakupów.

Garaż i pracownia w jednym

Jeżeli budując dom, stworzymy w piwnicy garaż dla samochodu, wtedy warto w garażu bądź tuż przy nim zaaranżować miejsce, w którym będą się znajdować narzędzia do wykonania niezbędnych napraw zarówno w samym samochodzie, jak i w domu. Jeżeli lubimy wykonywać ręcznie drobne meble czy dekoracje do domu, powinniśmy zaaranżować część piwnicy, tak aby byłą przystosowana do tworzenia własnych przedmiotów, w której będą nie tylko drobne narzędzia, ale również maszyny do cięcia czy szlifowania drewna. Piwnica to bardzo duża przestrzeń. Jeżeli odpowiednio ją zaaranżujemy, wtedy zyskamy dodatkowe miejsce, które na ogół, nie jest zagospodarowane w żaden sposób. Oczywiście, jeżeli piwnica jest dobrze ocieplona i ogrzana, wtedy świetnym rozwiązaniem będzie zaaranżowanie w piwnicy pomieszczeń mieszkalnych jak pokój czy salon gier.

Piwnica- jak zaaranżować?
Oceń ten post